חדשות כלכלה

מנגנון חדש לאימוץ תקינה בינלאומית אושר סופית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התקנים (תיקון מס' 13), התשע"ח-2018 בתמיכת 56 ח"כים ללא מתנגדים.

שבוע לאחר שהצעת החוק אושרה על ידי ועדת הרפורמות וחודש לאחר אישור בועדת השרים לענייני חקיקה, היום בערב אישרה מליאת הכנסת את הצעת החוק. על פי הצעת החוק מוצע לקבוע הליך יעיל ומהיר לשם התאמת תקנים ישראליים רשמיים לתקינה הבין-לאומית. ההליך החדש אמור להסתיים באוגוסט 2019, ובמסגרתו יידרש מכון התקנים לבחון מחדש את כל התקנים הרשמיים המבוססים על תקינה בין-לאומית והיו בתוקף באוגוסט 2016, ולהעביר את מסקנותיו לממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה.

שר הכלכלה והתעשייה יבטל את רשמיותו של תקן ישראלי רשמי שאינו תואם את התקן הבין-לאומי או יתאים את התקן כאמור לתקן הבין-לאומי, אלא אם כן מתקיימים החריגים כמפורט בהצעת החוק.

בדברי ההסבר נכתב

ערב כניסתו של תיקון מס' 12 לתוקף נמצאו כ־300 תקנים בתהליך של בחינה לעניין התאמתם לתקינה בין־ לאומית, מהם כ־150 תקנים היו בשלבי התייעצות שונים, ומתוכם כ־80 תקנים נמצאו בהמתנה של יותר מ־90 ימים להתייחסות השרים הממונים, כלומר מעבר לתקופה הקבועה להעברת התייחסות השרים.

עם כניסתו של התיקון האמור לתוקף, הוחזרו כל התקנים הנזכרים, שהטיפול בהם היה כאמור בעיצומו, לתחילת הליכי הבדיקה כפי שנקבעו בחוק במסגרת אותו תיקון, ואולם סיום הבדיקה של אותם תקנים מתעכב. זאת, בין השאר, בשל ההמתנה הממושכת לדיון בתקן בוועדת האימוץ אשר נובעת במידה רבה מהעומס הרב המוטל על הוועדה עקב החזרת כל התקנים כאמור לבדיקתה, נוסף על עבודתה השוטפת; וכן בשל העיכוב בקבלת התייחסות השרים הממונים, אי העברת התייחסותם במועד כמוה כהבעת התנגדות לעדכון רשמיות התקן.

בשל העיכוב הרב המתואר בתהליך בחינת התקנים לעניין התאמתם לתקינה בין לאומית, קיים צורך חיוני לעגן בחוק הליך מהיר ויעיל יותר שיאפשר להשלים את המשימה. לאור האמור מוצע, בהצעת חוק זו, לקבוע מנגנון שיאפשר בדיקה מהירה ויעילה של כל אותם תקנים רשמיים הנזכרים לעיל, לעניין התאמתם לתקינה הבין לאומית.

יו"ר ועדת הרפורמות שהכינה את ההצעה ח"כ רחל עזריה: "המהלך הזה עתיד לחסוך המון כסף לאזרח הקטן ונראה גיוון במוצרים ובתחרות במשק מה שישפיע על הכיס של האזרח." שר הכלכלה אלי כהן: "זו לא רפורמה אלא מהפכה של ממש. סוף סוך המדינה מאמצת דבר בסיסי שהוא מובן מאליו וזו התקינה הבין לאומית. עד היום זה יצר עיוותים בשוק. שינויים הוכנסו בתקינה על ידי גורמים אינטרסנטים מתוך מטרה להגביל את הייבוא ולחסום מוצרים. היו שם קומבינות."

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close