תפריט סגור

יו"ר רשות ני"ע: חברות שערכן מבוסס על הביטקוין לא יכללו במדדי הבורסה

יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר בכנס רשות החדשות בנושא: Fin-Tech ו- ICOs – התקדמות טכנולוגית, רגולציה והגנה על משקיעים

פרופסור שמואל האוזר נאם בכנס רשות החדשנות בבורסה לניירות ערך: "אנשים אוהבים לדבר על פינטק. הסתכלתי על גוגל טרנדס ומצאתי כי מאז 2008 Fin-Tech נמצא במגמת עליה באופן משמעותי בעוד הנפקות הן במבגת ירידה. מגמת עלייה דומה נרשמה במלים: "בלוקצ'יין" ו-"ביטקוין"."

מגמת הירידה למטה של ​​הנפקות ברחבי העולם משקף את העובדה כי הפיכת חברה ציבורית ורישום ניירות ערך למסחר בבורסה הוא לא אטרקטיבי כפי שהיה פעם לפני שנים. במידה רבה זה בגלל שיש כיום חלופות רבות לגייס הון אז בעבר, כמו P2P, מימון המונים, קרנות הון פרטי, בריכות חשוכות (Dark Pools) ועוד. ראו מה קרה בשווקים נבחרים – מספר החברות הציבוריות מאז 2008 הולך ופוחת. בימים אלה מספר החברות הציבוריות בארה"ב, למשל, נמוך מזה שהיה בשנת 1976.

לכן, כאשר אנו מסתכלים על המגמות הגלובליות, בואו ננסה לדמיין את התעשייה הפיננסית בעולם של המחר. סביר להניח כי יועצי השקעות יהיו מחשבים; מנהלי תיקים יהיו רובוטים; המסחר יתבסס על אלגוריתמים מתמטיים; אשראי והלוואות יפעלו במערכות מסחר אוטומטיות דו – צדדיות; הון עבור מיזמים שונים ובלתי מזוהים יעלו באינטרנט, ללא כל התערבות אנושית; החברים ברשתות החברתית ישלחו כל אחד לאחר טיפים להשקעה בהודעות טקסט ויעקבו אחד את השני כדי להשקיע במשותף במה שנודע בשם מסחר חברתי.

וגם, איך את תעשיית הבנקאות עשויה להיראות בזמן שיש מיזמים כמו P2P? האם יהיו אותם בנקאים שאנחנו מכירים? איך נשלם? האם המידע יוצג במאזן? האם עדיין יהיו פיקדונות להלוואות? כך או כך, נראה כי תעשיית הFintech קוראת להערכה מחודשת של תוכניות הרגולציה, בין היתר, בשל העובדה שחוקי ניירות הערך נחקקו לפני שנים.

לא ייראה כמו גו'נגל

מנקודת מבט של הרגולטור, אנחנו רוצים לוודא שפינטק לא תהיה מהפכה שיוצרת אנרכיה. אנחנו לא רוצים ש- Fin-Tech ייראה כג'ונגל של השקעות שבהן האינטרסים של הציבור אינם מוגנים. אני אומר את זה כי חשוב להבין כי כיום יש עולם שלם של השקעות מסוכנות מאוד, כגון אלה המציעים אופציות בינאריות כי הם דומים להימורים אך עדיין מעמידים פנים שהן השקעות לגיטימיות. השקעות אלו, שלעתים הן מבטיחות רווחים לא מסוכנים וקלים למשקיעים פוטנציאליים, אלה שאינם מודעים לסיכונים הכרוכים בכך, מהווים עולם שלם הפועל בחושך, המעלה דילמות כבדות משקל: דילמות משפטיות, דילמות כלכליות ואפילו דילמות אתיות ומוסריות.

שאלות אלה, אגב, חשובות במיוחד בסביבה נמוכה ריבית כאשר המשקיעים מחפשים תשואות גבוהות יותר וגם רווחים קלים יותר וגם הם לעתים קרובות מתפתים להשקיע במיזמים כאלו, מבלי להבין את הסיכונים שלהם.

מיותר לציין, כירשות ניירות ערך מטפלת בסוגיות אלה על ידי פרסום אזהרה פומבית על מנת להודיע ​​לציבור על הסיכונים הקשורים להשקעות לא מבוקרות.

אתם חושבים שזה עזר? לא. באופן מפתיע או לא, אנשים עדיין מתפתים להשקיע, וכאשר הם מאבדים כסף, הם שואלים – מי נמצא כדי להגן עלינו? זה מסביר מדוע הרגולטורים צריכים לאמץ מידה מסוימת של עליונות בהגנה על המשקיעים. בעוד שהסיכונים וההפסדים מהווים חלק בלתי נפרד מעולמות ההשקעות, השקעות בלתי מבוקרות נושאות סיכונים נוספים שקשה לנבא ולאמוד. זה כולל: חוסר שקיפות, חוסר מנגנוני ממשל תאגידי, חוסר יציבות פיננסית, חוסר יכולת של לקוחות לפקח על השקעותיהם או לאשר כי הם תואמים את העדפותיהם, וכו '

אלה הם האתגרים העיקריים שלנו בשנים הקרובות. ברצוני להציג בפניכם כמה דוגמאות מעניינות הממחישות את האתגרים שהרגולטורים מתמודדים עמם, ואז ארחיב את הדיון שלי במטבעות דיגיטליים.

האתגרים שהרגולטורים מתמודדים עמם

מימון המונים (Crowdfunding): P2P, או הלוואות P2B, הם כל סוגי המימון שיש להם פוטנציאל גדול. עם זאת, חקיקה של צפיפות כספים פירושה, למעשה, כי אנו פוטרים מימון של סכומי כסף מוגבלים, נטולי פיקוח ורגולציה. אני מדגיש כי מספר הכישלונות של מיזמים כאלה הוא פי 3 יותר מאשר למי לממן על ידי הבנקים, למשל.

הפנקה לציבור: כאשר מיזמים מבוססי אינטרנט המפרסמים באמצעות האתר קריאה לציבור להשקיע בפרויקטים שלהם, הציבור אינו בוחנים אם מדובר בהצעה של ניירות ערך, יהיה עלינו לשאול את עצמנו אם מדובר בניירות ערך הנמצאים תחת ניירות הערך חוקיים או לא.

פלטפורמות מסחר: כאשר הם מורשים, הם עשויים לספק פלטפורמות לגיטימיות למסחר במט"ח ובמכשירים פיננסיים אחרים. אבל לא תמיד. דוגמה אחת כזו היא אופציות בינאריות כאשר מצאנו כי הם עוסקים לעתים קרובות עם מרמה והונאה. יצוין, כי גם הרגולטורים מתמודדים עם בעיה נוספת, כאשר פלטפורמות אלה מציעות שירותים נוספים העשויים להיות בניגוד עניינים עם שירותי המסחר שלהם (למשל, שירותי ברוקרים).

מסחר רובוטי: מחשבים היום לא רק מבצעים פקודות מסחר אלא גם מקבלות החלטות השקעה ונותנות את הוראות המסחר – מה שאנו מכנים מסחר אלגוריתמי. היום, על מנת לשמור צעד אחד קדימה על המתחרים, אלגוריתמים המסחר מתוכנתים גם לחזות את קיומו של אלגוריתמים אחרים ופעילויותיהם. אז מה שאנחנו רואים היום הוא גם "קרבות רחוב" בין האלגוריתמים האלה.

מנקודת מבט רגולטורית, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו אם החוק הנוכחי שנכנס לפני שנים, חל על יועצי רובוט? מי בדיוק היועץ? האם הוא הרובוט? האם הוא האדם שכתב את התוכנה? האם הוא האדם שמפעיל את התוכנית? האתגר שלנו הוא להתאים את הרגולציה לשירותי השקעות מקוונים כאלה.

מסחר חברתי: זוהי התפתחות מעניינת. תארו לעצמכם כי היה לך אפליקציה המאפשרת לך לחקות ברציפות תיק ההשקעות של וורן באפט. אתה מיד יודע בכל פעם שהוא קנה מלאי, ואתה יכול לשקף את מעשיו בדיוק. ובכן, זה כבר לא פנטזיה. היום יש אתרי אינטרנט המציעים בדיוק את זה. אתרים אלה מחברים את עולם הפייסבוק לעולם ההשקעות ומאפשרים למשתמשים לעקוב אחר השקעותיהם של אנשים אחרים בזמן אמת, להציג את היסטוריית ההשקעות שלהם, את ההצלחות והכישלונות שלהם, ואז להחליט אם הם רוצים לעקוב אחר ההובלה שלהם. אבל מיזמים אלה גם להעלות שאלות כגון: מה האחריות יש להטיל על מפעיל השירות? כמה צריך הרגולטור להתערב בתכונות של שירותים כאלה, ייצוגים שלהם, והאינטראקציות שלהם עם צדדים אחרים? וכו…

כל הדוגמאות הללו נועדו לתת מושג על הדרך הרגולטורים ניירות ערך לתפוס חידושים חדשים. עם זה בחשבון, אני רוצה לומר כמה מילים על מטבעות דיגיטליים. באופן ספציפי, …

ביטקוין, בלוקצ'יין ו- ICOs: שווי השוק של כל המטבעות הדיגיטליים שגדל בשנת 2017 מ-18 מיליארד דולר לכ -300 מיליארד דולר, פי 16 יותר מאשר לפני שנה, קורא לפעולה. למותר לציין, יש להבדיל בין Blockchain, Bitcoin ו- ICOs. בלוקצ'ין היא טכנולוגיה לגיטימית שתהיה חלק מחיינו. אנחנו נאמץ את זה וזה יאפשר לנו להוריד עלויות עבור המשקיעים.

Bitcoin היא שיטת תשלום דיגיטלית שערכה נראה מחוץ לשליטה. למחירה יש מאפיינים של בועת דוט-קום בתחילת המילניום, או, אם תרצו, את המלצת "נהג המונית" להשקעות במשבר שנות ה-80 וה-90. אין מידע על ההיצע והביקוש, והאם מישהו שולט באותו היצע וביקוש. זה נראה כמו בועה ומתנהג כמו בועה, שכן אין דרך להסביר את עליית המחירים מ 2,000 $ ל 11,000 $ בתוך כמה חודשים ולאחר מכן ירידה פתאומית של 20% בתוך יום, ועוד עלייה ל 14,000 $ בתוך כמה ימים נוספים. זה לא אומר כי Bitcoins או כאחד לא צריך להיחשב, אבל זה אומר שזה צריך להיבדק ברמה הארצית על ידי כל הרגולטורים.

אגב, אני רוצה להדגיש שלא נאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערכי bitcoin, כגון "משאבי טבע" שייכללו במדדי הבורסה. כמו כן נשקול לא לאפשר מסחר בתלבושות "בדלת אחורית" של bitcoins או כאחד, בבורסה עד שנמצא מסגרת רגולטורית מתאימה למכשירים אלו.

באשר ל- ICO (אסימונים דיגיטליים), הסיפור שונה. בין היתר, יש לקחת בחשבון את העובדה כי ICOs יש נכסים הדומים מניות, וכי המציע והמכירה של מטבעות אלה עשויים להיראות כמו הנפקות מסורתיות.

מיניתי צוות ברשות, אשר בוחן את התנאים שבהם ה-ICO הוא נייר ערך? מטבע? מכשיר פיננסי? או היברידית שאנחנו יכולים לכנות "ביטחון מטבע"?

אנו שואפים לספק ודאות רגולטורית במקרים הבאים:

  1. נצטרך להגדיר מקרים בהם ה- ICO הם ללא ספק ניירות ערך ונכנסים לדיני ניירות ערך;
  2. נצטרך להגדיר מקרים בהם ה-ICO הם בטוח לא ניירות ערך ולכן אינם כפופים לדיני ניירות ערך.
  3. נצטרך להגדיר מקרים בהם ה- ICO הם "ניירות ערך" המייצגים היברידיות של נייר ערך ומטבע. במקרים כאלה נצטרך להגדיר מסגרת חדשה בחוקי ניירות ערך המתאימה להנפקות אלו. זה יכול להיעשות באמצעות פטורים דומים Reg A+ בארה"ב. אחרת, נצטרך לעשות שינוי משמעותי בחוקים כדי ליצור את "התלבושת" הנכונה עבור "מטבע ניירות ערך".
  4. כל שאר המקרים ייבדקו בכל מקרה. וזאת לצמצם את מספר המקרים.

הצוות צפוי להגיש את הדו"ח עד סוף דצמבר. אני מאמין כי נושא הנפקת מטבעות דיגיטליים (אסימונים) חייב לקבל גישה רגולטורית חיובית, אולי אפילו אמיצה, כדי להתמודד עם האתגרים הנ"ל.

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
לתרומה עכשיו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *