תפריט סגור

שינוי מבנה הבורסה אושר סופית על ידי הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לניירות ערך (תיקון מס' 61), התשע"ז-2017.

בהצעת החוק מוצע לקבוע את התנאים והשיקולים לפיהם יהיה מוסמך שר האוצר, לאחר התייעצות עם הרשות לניירות ערך ובאישור ועדת הכספים של הכנסת, לתת רישיון בורסה ואף לקבוע תנאים ברישיון הבורסה. עוד מוצע לקבוע עיסוקים המותרים לבורסה שהם שירותים נלווים, כגון שירותי סליקה בנירות ערך ושירותים אחרים הקשורים בטיבם לעיסוקה של הבורסה בניהול מערכת למסחר בניירות ערך. כמו כן, מוצעים הסדרים לעניין כשירות למינוי דירקטור בבורסה ותקופת כהונה.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: " הצעת חוק זו היא פרי מסקנות הוועדה לשכלול המסחר ועידוד הנזילות בבורסה. אגב, החוק הזה נקרא בלשון הלא רשמית – "שינוי מבנה הבורסה" – ובמסגרתה מוצע לשנות את מבנה השליטה בבורסה. כולי תקווה שהצעת החוק תביא לכוונה המיוחלת ותאפשר לבורסה בתל-אביב להתחרות בבורסות זרות, שלא יעברו דרך תל-אביב וייסעו לאירופה או לארצות-הברית, ולהגדיל את היקפי המסחר בבורסה ואת מספר החברות שרשומות את ניירות הערך שלהן למסחר בבורסה."

ח"כ אמיר אוחנה הסתייג: "יש שני כשלים מרכזיים בחוק, א' – העובדה שהבורסה תעבור במידה רבה לבנקים, שהופכים להיות גם הבעלים וגם החברים בה. למעשה, הם יקבלו במסגרת הצעת החוק הזו 65% מהבעלות על הבורסה, שהיא כיום של המדינה, וזאת ללא כל תמורה. וב', העובדה שלכל הפחות 500 מיליון ש"ח, חצי מיליארד ש"ח, נכסים כלואים ששייכים כיום לבורסה וצריכים לעבור לאוצר המדינה, יעברו במסגרת הצעת החוק הזו לבנקים. ישמע הציבור הישראלי ויידע שהיום הוא מוותר על 500 מיליון ש"ח לא לטובת ביטחון, לא לטובת רווחה, לא לטובת בריאות, אלא לטובת הבנקים. זו פגיעה לא מידתית בקניין הציבור".

אין ספק שהבורסה במצבה הנוכחי חולה ויש להבריאה

ח"כ אורלי לוי אבקסיס הסתייגה: "אין ספק שהבורסה במצבה הנוכחי חולה ויש להבריאה. אבל העברת הבעלות על הבורסה לחברי הבורסה במסגרת הרפורמה משולה לניסיון לחדש קיבוץ עייף שאינו מתפקד, באמצעות מתן סמכויות לחברי הקיבוץ הישנים – לקבוע את מבנה הקיבוץ, את הזכויות והחובות, ואת החברים שיצטרפו אליו. באנו לברך ויצאנו מקללים.

אני לא יודעת למה משרד האוצר דואג כל כך לבנקים, שממשיכים לגזור קופונים – 5 מיליארד רק במשכנתאות, ולעשות תספורות לטייקונים על גב הציבור, אפילו שאם משק בית פרטי ייכנס למינוס הבנקים לא ידאגו לו, וימהרו לסגור לו את הצנרת. למה האינטרסים של הבנקים חשובים לאוצר יותר מהאינטרסים של האזרח הקטן? למה האוצר מעביר בחוק הזה את ההון של הציבור לבנקים – ומרבית חברי הכנסת תומכים בכך?"

68 תמכו 7 התנגדו 1 נמנע.

בורסה צומחת, משמעה משק צומח

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הבורסה היא של כולנו. כולנו מושקעים בבורסה באמצעות קרנות הפנסיה וקופות הגמל והיא חשובה לכולנו. בורסה צומחת, משמעה משק צומח. בורסה שמתפקדת היטב מעודדת צמיחה ותעסוקה. הצעת החוק היא מהפכה. מאז קום הבורסה הבנקים שלטו בבורסה. הבורסה הייתה נכה בשל השליטה הבנקים שהעיקה על הבורסה, על התחרות ועל עמלות לצרכן. המהות של ההצעה היא הפרדה בין בעלות ושליטה לבין מתן שירותי מסחר. הבנקים שמחזיקים היום 71% יירדו מיד עם קבלת החוק ל-36%, יאבדו שליטתם בבורסה ובכך תגדל התחרות לטובת הורדת עמלות מסחר עבור ציבור הצרכנים ותוספת נזילות לטובת הסקטור העסקי".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ציין כי "שינוי מבנה הבורסה הוא בשורה אמיתית לשוק ההון הישראלי. השינוי הזה משלים שורה ארוכה של צעדים שהאוצר מקדם, בעיקר הקלות לחברות טכנולוגיה, הקלות להנפקות חדשות, הקלות לחברות קטנות ובינוניות לרבות ויתור על דוחות רבעוניים, רישום צולב ועוד. אני מאמין שכל אלה יובילו להתפתחות והתרחבות התעשייה המקומית, ליצירת מקומות עבודה ולעידוד החדשנות והטכנולוגיה. באמצעות הרפורמה בבורסה והפיכתה לתחרותית ואטרקטיבית אנו מגבירים את הנגישות של חברות במשק לגיוס הון, מה שיוביל להתפתחות התעשייה".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אמר כי "השינוי המבני בבורסה הוא מהפכה שצפויה להפוך את הבורסה להיות תחרותית יותר, זולה יותר ויעילה יותר בדומה לבורסות המתקדמות והמודרניות בעולם בשנים הקרובות. זה צעד חשוב והכרחי אך הוא אינו מספיק. משרד האוצר ורשות ניירות ערך מובילים רפורמה מקיפה בבורסה ובשוק ההון, הכוללת יצירת תנאים אטרקטיביים ליזמים לטובת המשק הכלכלי".

התועלת העיקרית ביישום החוק היא הפחתה צפויה של העמלות בסדר גודל של מאות מיליוני ש"ח בשנה ומיליארדי ש"ח לאורך השנים עבור הציבור.

השינוי המבני בבורסה יפתח גם האפשרות לברוקרים זרים להצטרף לבורסה בת"א שיגדילו את התחרות עם הבנקים ובתי ההשקעות, ובכך יביא להורדת עמלות מסחר בבורסה. השינוי המבני יהפוך את הבורסה ליעילה יותר ויאפשר לה להתחרות עם הבנקים ובתי ההשקעות במימון ומתן אשראי באמצעות מכשירים פיננסים נוספים לציבור. בורסה תחרותית, זולה ומפותחת תוכל להיות גם תחליף להשקעות בנדל"ן.

משרד האוצר ורשות ני"ע מייחסים חשיבות לכך שבמקביל תהיינה הקלות רגולטוריות ובהם חוק ההקלות לחברות טכנולוגיה וחוק הקלות להנפקות חדשות שהושלמו לאחרונה, הקלות לחברות קטנות ובינוניות לרבות ויתור על דוחות רבעוניים, אישור רישום ני"ע זרים בבורסה בת"א, הפחתה באגרות הנפקות ראשונות והקלות רבות נוספות.

עוד בנושא:

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
לתרומה עכשיו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *