חדשות כלכלה

הוועדה לביקורת המדינה אישרה את ההצעה להחיל את ביקורת מבקר המדינה גם על קק"ל

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר אישרה את ההצעה להחיל את ביקורת מבקר המדינה גם על קק"ל שעד היום מתנהלת כגוף שאיננו מבוקר.

להחלטה נדרש אישור סופי במליאת הכנסת, והיא מתבססת על טיוטות ההסכם בין קק"ל לבין הממשלה. ההצבעה התקיימה לאחר שהוועדה קיימה ארבעה דיונים בנושא.

יו"ר הוועדה ח"כ אלהרר, וחברי הכנסת איתן ברושי, יעל כהן פארן ודב חנין הצביעו בעד, ח"כ מוטי יוגב התנגד.

יו"ר הוועדה ח"כ אלהרר אמרה: "קק"ל חייבת להפוך לגוף מבוקר ושקוף ואני שמחה שהצלחנו לקדם את זה אחרי זמן רב של עבודה ודיונים. לא יתכן שגוף שנוגע בכל כך הרבה כספי ציבור לא יהיה שקוף לבדיקתו ובחינתו של מבקר המדינה. ממשלת ישראל בוחנת את הדברים מזה זמן רב, ולאחר שהחליטו לעצור את המשא ומתן בעניין ולמנוע החלת הביקורת, החלטתי שמחובתנו להצביע על הדברים כרגע.

מבקר המדינה התריע והדגיש בעבר על החשיבות של קק"ל כגוף ציבורי שעוסק בכספי ציבור ועל כן חייב להיות מבוקר ופתוח לבדיקתו. הימים האחרונים מעידים יותר מהכול כמה שקיפות וביקורת הכרחיים כדי לוודא שהדברים נעשים תחת מנהל תקין ובצורה נקייה. מברכת את חבריי לאופוזיציה ואת יו"ר קרן קיימת לישראל על המהלך המשותף להחיל את הביקורת על קק"ל."

קק"ל כגוף ציבורי שעוסק בכספי ציבור לא נתון כרגע לביקורת של מבקר המדינה. לאחר בקשתו של דני עטר, יו"ר קק"ל, נוצר משא ומתן של קק"ל מול משרד ראש הממשלה בליווי צוות המבקר על אופן החלת הביקורת. בתום תהליך ארוך, שהיה אמור להסתיים לפני זמן, החליטה הממשלה לעצור את התהליך ולהקים ועדת שרים שתבחן את הדברים.

דני עטר, יו"ר קקל התייחס בדיון לפעילות הוועדה: "אנחנו הולכים למסלול של הסכם עם המדינה אבל זה נתקע והקימו לוועדה. זומנתי לוועדה מספר פעמים וכל פעם זה בוטל. פעם אחרונה הגעתי לוועדה ישבתי שם 45 דקות בהמתנה ואז אמרו לי שהפגישה לא תתקיים.

לגבי מימוש דו"ח המבקר המתייחס גם לקק"ל, אנחנו מהרגע הראשון התייחסנו אליו בצורה מאוד רצינית על כל מרכיביו. למרות שהדו"ח עסק בחלק אחד מפעילות קק"ל, אנחנו התייחסנו כאילו כל הארגון מבוקר, ותהליך תיקון הליקויים מתבצע על כל הארגון. ביום ראשון האחרון התקיימה פגישה של כל הצוות הבכיר של קק"ל כמו כל ראשון לחודש, והנושא המרכזי שלוקח את הכי הרבה זמן זה נושא הליך ההטמעה, כולל הגשת חוברת למבקר המדינה. הצגנו בפני המבקר את כל הדברים, קיבלנו הערות ואנחנו מתקנים. בסופו של ההליך קק"ל תהיה דוגמה ומופת בהתנהלות ציבורית, אנחנו בודקים את עצמינו כל הזמן ולא עושים הנחות לאף אחד.

חשוב לציין שעד לרגע זה אנחנו לא מצליחים לקיים דיון נורמלי עם רמ"י ובסופו של דבר זה גם יכול להכשיל אותנו. צריך לקרות משהו אחר לגמרי כדי שאנחנו נוכל לממש את חלקינו בהסכם עם המדינה."

ח"כ יעל כהן פארן: "אני תומכת בביקורת, זה שהממשלה גוררת רגליים זה תמוהה ולא ברור. אם כרגע אמצע הלחץ שלנו זה להביא הצעה למליאה אני תומכת. שקיפות תעשה טוב לקק"ל ותשנה את התדמית של קק"ל."

ח"כ איתן ברושי: "אפשר להוביל פה מהלך שעד שתסתיים הפגרה אנחנו נניח על שולחן מליאה הצעה שלנו שגם הממשלה תתמוך בה."

ח"כ מוטי יוגב: "קק"ל זה גוף ייחודי, הוא מייצג נאמנה לאורך השנים את החיבור הגדול של שיבת ציון והחיבור של העם הזה לארץ הזו. לכן לא נכון להכפיף אותו לביקורת הרגילה שלה יש סטנדרטים מיוחדים. אני חושב שצריך לחכות להסדר עם הממשלה."

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close