פתיחת הים לחיפושי גז טבעי ונפט: 24 שטחים חדשים

פתיחת הים לחיפושי גז טבעי ונפט: שר האנרגיה מכריז על הליך תחרותי ראשון מסוגו לחיפושי נפט וגז טבעי בים המקיף 24 שטחי חיפוש חדשים

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, הכריז על פתיחת הים לחיפושי נפט וגז טבעי, בהליך תחרותי שוויוני וראשון מסוגו בישראל. ההחלטה על פתיחת הים, לאחר למעלה מארבע שנים בהם היה סגור לחלוקת רישיונות חדשים, מבוססת על עבודה מקצועית ארוכה ומקיפה שביצע המשרד בחודשים האחרונים וההליך צפוי להוביל להגדלה משמעותית בהיקף ההפקה של נפט וגז טבעי במימיה הכלכליים של ישראל.

מחקר בלתי-תלוי, אשר בוצע לאחרונה עבור המשרד על ידי חברת הייעוץ הבין-לאומית בייסיפ, קבע כי קיימים משאבים נוספים בהיקף כולל של 6.6 מיליארד חביות נפט וכ-2,137 BCM של גז טבעי, אשר טרם התגלו באגן הימי של ישראל. את העקרונות להליך התחרותי גיבש משרד האנרגיה ובמסגרתו יוצעו 24 שטחי חיפוש בגודל מקסימלי של 400 קמ"ר כל אחד, ובמרחק של 7 ק"מ לפחות מקו החוף, זאת בהתאם להמלצות הסקר הסביבתי המקיף שערך המשרד, ואשר הסתיים בשבועות האחרונים.

על פי עקרונות ההליך התחרותי, רישיון יינתן למשך תקופה של 3 שנים.

בתום התקופה, ניתן יהיה להאריכו ל-3 שנים נוספות בתנאי שבעליו ביצעו את תוכנית העבודה ומתחייבים לבצע קידוח במהלך תקופת ההארכה. על מנת להבטיח את ביצוע תוכנית העבודה יפקידו בעלי הרישיון פיקדון בסכום שבין 2.5 ל-10 מיליון דולר, בהתאם לתוכנית העבודה. כמו כן, על מנת להגדיל את התחרות בענף, הוחלט למנוע השתתפות של חברות שיש להן החזקות משמעותיות בחזקה בים שהעתודות המוערכות בה עולות על 200 BCM.

כזכור, כשלב מקדים לפתיחת הים, ערך שר האנרגיה בשבועות האחרונים רוד שואו בלונדון ובסינגפור, בהשתתפות חברות בין-לאומיות שהביעו עניין בהזדמנויות הטמונות בקרקעית הים הישראלי. בסוף החודש צפוי להיערך רוד שואו נוסף ביוסטון. בכנסים הוצגו לחברות לוחות הזמנים של ההליך התחרותי, ההנחיות להשתתפות בו, התנאים הפיסקאליים, וכן הרקע הגיאולוגי להערכת המשאבים בשטחי החיפושים החדשים, המידע הטכני אשר זמין למשתתפים וגם הערכה כלכלית של הביקושים והשווקים העתידיים לגז טבעי באזור המזרחי של הים התיכון.

חברות שישתתפו בהליך התחרותי ידרשו להוכיח יכולת כלכלית שתתבטא בסך נכסים כולל של 400 מיליון דולר לפחות, והון עצמי של 100 מיליון דולר לפחות, כאשר המפעיל יידרש להציג לפחות מחצית מסכומים אלה. כמו כן, יידרש המפעיל להוכיח איתנות פיננסית על פי קריטריונים חשבונאיים מוגדרים, ויכולת מקצועית בתחום החיפוש וההפקה של נפט וגז טבעי בים.

חברות המעוניינות להשתתף בהליך התחרותי, יתבקשו להירשם ולרכוש חבילת מידע ורישום הכוללת מידע גיאולוגי וגיאופיסי.

חבילת המידע מוצעת לרכישה באתר ייעודי שהוקם לטובת הנושא. את ההצעות ניתן להגיש עד ל-21 באפריל 2017. שלושה חודשים לאחר מכן, בחודש יולי 2017, יוכרזו הזוכים בהליך.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: ״פתיחת הים לחיפושי גז טבעי ונפט היא ההשקעה הטובה ביותר למדינת ישראל ולעתידה.  זהו הסיכוי הטוב ביותר להגדלת עוגת המשאבים הלאומית לשנים קדימה״,

"במשך שנים הים היה סגור, הגז היה קבור והמשק היה חנוק. אנחנו משנים את המצב הזה, מה שהייתה החמצה לאומית למשק. החזון שלנו הוא שמדינת ישראל תהפוך למעצמת גז ולשחקן משמעותי באגן הים התיכון. זו מערכה משולבת, ואנחנו פועלים לשם כך במספר ערוצים יחד".

"ייתכן שגם ההכרזה היום תוביל לקמפיין נוסף נגדי מבית היוצר של "קברני הגז", שימשיכו לעשות הכל, כדי שהגז יישאר עמוק באדמה. אלו ימשיכו לבקר – ואנחנו נמשיך לפתח את אוצרות הטבע שלנו עבור אזרחי מדינת ישראל".

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
תרומה לפרוטוקול.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

  טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

  האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

  אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
  נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil

  קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

  כתוב/כתבי תגובה