דין ומשפט

קנס חצי מ' ₪ על בגידה, איסור ביקור אצל החותנת ועוד: הסעיפים המוזרים בהסכמי ממון נחשפים

הסעיפים הכי משונים בהסכמי ממון בין בני זוג – נחשפים

הסכמי ממון או במובן הרחב יותר, הסכמי זוגיות כבר מזמן לא נוגעים רק לאופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה, אלא מאפשרים להבטיח שורה של הסדרים וסדרי חיים בין בני הזוג – אחרי הנישואין.

בעידן בו אחד מכל שלושה זוגות בישראל מתגרש, לא מפתיע שהסכמי ממון הופכים לפופולריים יותר ויותר – בפרט כשמדובר בנישואים שניים של אחד מבני הזוג.

במקרים שכאלה, לרוב בן הזוג הגרוש, אשר נכווה בנישואיו הראשוניים, מבקש לערוך הסכם זוגיות אשר יגן על האינטרסים שלו במהלך נישואיו הטריים ובסיומם. לדבריה, הסנקציות המונהגות בהסכמים הן על פי רוב כלכליות – אך הסעיפים אותן הסנקציות מנסות לעגן, כבר חורגים מזמן מהעיסוק בחלוקת הרכוש במקרה של גירושין.

לדבריה, הסכם זוגיות אשר מאושר כדין יכול להסדיר תחומים רבים הקשורים הן לממונם של הצדדים והן לניהול הקשר המשותף, ובראשם משמורת וחינוך הילדים בכפוף לעקרון טובת הילד, גובה מזונות אישה, מניעת סרבנות גט באמצעות פיצוי כספי, ולמעשה כל עניין הנוגע לניהול חייהם המשותפים של בני הזוג, אשר עלול ליצור מחלוקת בשלב כלשהו בין בני הזוג לאחר הנישואים.

"הגבר דרש להבטיח את תדירות יחסי המין עם זוגתו – ואת איכותם"

אחת הדוגמאות היא של גבר בן 52, גרוש ואמיד, שביקש להסדיר באמצעותה את יחסיו עם בת זוגו הטריה בת ה- 28, שעבורה מדובר היה בנישואים ראשונים. מעבר לסעיפים החוזיים המגנים על רכושו, ביקש הגבר להסדיר גם את תדירות יחסי המין בין השניים – ואת איכותם.

"הגבר, אשר על פי דבריו סבל מ'תקופות יובש' ארוכות במסגרת נישואיו הראשונים, היה מוכן להינשא בשנית רק בתנאי שלא יסבול יותר מ'תקופות יובש' דומות", מספרת עוה"ד מירון אשר ערכה את הסכם הממון בין השניים. לדבריה, בהסכם נכתב, כי האישה מתחייבת לא רק לתדירות היחסים, אלא גם לאיכותם וכי אי עמידה בהסכם משמעותה סנקציה כספית אשר תוטל על בת הזוג במידה וייפרדו כתוצאה מכך.

פיצוי של חצי מיליון שקלים במקרה של בגידת הגבר

זהו לא המקרה היחיד להסכם יחסי ממון לא שגרתי. אישה בשנות ה- 40 לחייה, אשר החליטה להינשא בשנית, הפעם לגבר הצעיר ממנה בעשור.

לאור ניסיונה המר מנישואיה הראשוניים, החליטה האישה כי במידה שיתגלו ראיות לבגידתו של הגבר, אזי במסגרת פירוק נישואיהם הוא יאלץ לשלם לה פיצוי מוסכם בסך 500 אלף שקלים.

במקרה אחר, ניסה הגבר, בן ה-45, להבטיח שמזכירתו הצעירה, שעימה ניהל רומן ארוך– לא תביא ילדים לעולם אם השניים ינשאו. במסגרת הסכם הממון נכתב שהגבר, אב לשלושה, אינו מעוניין בילדים נוספים, וכי במידה והאישה תכנס להריון בניגוד להסכמתו, אזי יהווה הדבר עילה לפירוד ויפגע בזכויותיה הרכושיות במסגרת ההסכם, ובין השאר, היא תאבד את זכויותיה בדירה אותה רכש עבורה, בעלות של 1.5 מיליון שקלים.

בני הזוג עברו לנישואים פתוחים, ועיגנו פיצויים במקרה של התאהבות באחר

הסכם ממון נוסף בעל ניסוח חריג, אותו ביקשו לנסח בני זוג נשואים, אשר חצו זה מכבר את גיל 50, והחליטו לעבור לנישואים פתוחים.

השניים חתמו על הסכם ממון, אשר לפיו במידה שאחד מהם יתאהב באחר, ויבקש לסיים את נישואיו כתוצאה מכך – הוא יאלץ לשלם פיצוי כספי בסך 400 אלף שקלים לצד השני, סכום אשר יקוזז מחלקו ברכושם המשותף של השניים, אשר נאגר במשך 30 שנות נישואיהם.

הסכם הממון קבע: בני הזוג יבקרו לא יותר משעתיים בשבוע אצל החמות

ואם זה לא מספיק משונה, במסגרתו עסק הסכם הממון דווקא בהורי האישה. הגבר ביקש להסדיר במסגרת ההסכם את מרחק מגוריהם של השניים מהוריה של האישה, וכן את זמני השהות אצלם.

על פי ההסכם, בני הזוג יבקרו לא יותר משעתיים בשבוע אצל החמות, תוך התייחסות מפורטת לנושא החגים. כל חריגה מצד האישה מסעיף זה, נכתב בהסכם, תגרור ביקור עונשין אצל הוריו של הבעל באותו שבוע, לרבות סעיפי סנקציות נוספים.

החיים משותפים יכולים לייצר לא מעט דרמות ואי הסכמות מהותיות, ועל כן אנו עדים ליותר ויותר הסכמים 'יצירתיים', הנוגעים לתחומים נוספים החשובים לשני בני הזוג מעבר לשאלת הרכוש. קיימת חשיבות לחתימה על הסכמי ממון דווקא במועד בו מערכת היחסים תקינה בין בני הזוג וזאת במטרה להגן על האינטרסים האישיים של כל אחד מהם. אין ספק שאם הסכמי זוגיות וממון נעשים בצורה רגישה, נכונה וחכמה, ועל ידי עו"ד מומחה בתחום, יכולים לתרום לחיי זוגיות בריאים, תוך הפחתת מחלוקות קיצוניות במועד הפרידה, ככל שיתרחש.

הכותב הינו עו"ד טל מירון, ממשרד 'מירון את סלמן'.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close