חדשות כלכלה

לא יורחבו סמכויות ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת הסדרי האשראי ללווים גדולים

ועדת הכנסת קיימה הבוקר דיון שני בהצעת החוק המבקשת להרחיב את סמכויותיהן של ועדות חקירה פרלמנטריות. במהלך הדיון החליט יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש להסיר את ההצעה מסדר היום.

הרקע לקידום ההצעה הוא הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת התנהלותה של המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים, דוגמת אליעזר פישמן ואחרים. בקידום ההצעה ביקשה ועדת הכנסת להבטיח כי לוועדת החקירה יהיו הסמכויות הנדרשות בכדי להגיע לחקר האמת, בין היתר על ידי הטלת חובה על גורמי מפתח כגון נציגי הבנקים וחברות האשראי להגיע ולמסור מידע לוועדה.

במהלך הדיון הביע עמי ברקוביץ', מנהל מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים התנגדות נחרצת להצעה ואמר כי "מדובר בהצעה בעייתית ביותר מבחינה משפטית חוקתית. סמכויות הכנסת לקבל מידע נגזרות מסמכויותיה לפקח על הממשלה.

לגופים פרטיים אין חובת דיווח לפרלמנט והסמכה כזו פותחת פתח לפגיעה משמעותית. ועדת החקירה הפרלמנטרית היא פוליטית במהותה והסמכויות המוצעות מבקשות להפוך אותה לגוף מעין שיפוטי. גם ההצעה לאפשר ליו"ר הוועדה שהוא איש פוליטי להיחשף למידע חסוי ורגיש ביותר מעלה בעיות קשות".

לצד זאת, הביעו גם מספר חברי כנסת הסתייגות מהצעת החוק.

ח"כ שולי מועלם אמרה "הקשר צריך להיות עם הרגולטורים, הם אלה שיכתיבו וישנו מדיניות והם אלה שיגידו איך לא נחזור לכשל הנורא הזה שבעקבותיו קמה הוועדה. בנוגע לחובת ההתייצבות אמרה "למעבר מדין משמעתי לדין פלילי יש השלכות גדולות, אני לא בטוחה שאנחנו רוצים ללכת לכיוון הזה".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי "הדיונים על מתווה הגז הם דוגמא מצוינת ללמה אין צורך בשינוי החקיקה. כולם התייצבו שם ואני חושבת שיש להם אינטרס להיות שותפים גם כאן. מהרגולטורים מצופה לעזור לנו לעשות את עבודתנו, כדי למצוא איפה היה הכשל אצל שומרי הסף".

יו"ר וועדת החקירה, ח"כ איתן כבל אמר "המסגור הזה של מאבק בין טובים ורעים לא מקובל עליי. ישנה הסכמה רחבה בכנסת על הצורך בוועדת החקירה, גם אם יש ויכוח על הדרך. אז אני מבקש מכולם, אל תאבדו פרופורציות. לומר שהכלכלה הישראלית תתמוטט כתוצאה מועדת החקירה זו הגזמה מוחלטת. אנחנו לא האויבים, מישהו פה התבלבל".

בהמשך הדיון הודיע יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן שהקואליציה לא תקדם כרגע את הצעת החוק. ח"כ ביטן פנה אל הרגולטורים, שהביעו התנגדות להצעה ואמר "כרגע נתחיל את דיוני הוועדה, אם אראה שיש בעיות כאלה ואחרות נעשה תיקוני חקיקה כדי לפתור אותן. הכל תלוי בכם".

לאחר שהבין שלאור התנגדותה של שרת המשפטים הצעת החוק לא עתידה לקבל את תמיכת הממשלה בוועדת השרים לענייני חקיקה, החליט יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש לסגור את הישיבה ולהסיר את ההצעה מסדר היום. לדבריו: "שרת המשפטים מתנגדת למהלך והיא תיתן את ההסבר. אני מקווה שהדיונים שהתנהלו כאן יסייעו לוועדה לממש את ייעודה. האחריות להצלחת וועדת החקירה נמצאת עכשיו בידיה של השרה".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close