תפריט סגור

ישראכרט ולאומי קארד יוכלו להשקיע בחברות ה-P2P בתנאי שלא יבססו שליטה

​ועדת הרפורמות קיימה דיון מחדש בסעיף הנוגע להגנת ינוקא לפלטפורמות ה-P2P, במטרה לאפשר לחברות אשראי הנמצאות בהליך הפרדות מהבנקים להשקיע בפלטפורמות התיווך, תוך הצבת מגבלות שימנעו מהן להשיג שליטה.

בדיון האחרון בהצעת החוק סוכם כי ינוסח סעיף המעניק לחברות ה-P2P הגנת ינוקא, אשר תאסור על הבנקים וחברות האשראי הפועלות תחתם להיכנס לתחום ה-P2P במשך שלוש שנים, כאשר חברת אשראי שתיפרד מהבנק המפעיל אותה תוכל להיכנס לתחום.

הניסוח הראשוני להגנה קבע כי "בתקופה של שלוש שנים מיום התחילה לא יעסקו תאגיד בנקאי ותאגיד עזר בהפעלת מערכת לתיווך באשראי". בכך, נאסר באופן גורף על חברות האשראי שבהליכי הפרדות מהבנקים לפעול יחד עם פלטפורמות P2P.

בדיון היום קבעה הוועדה כי חברות אשראי הנמצאות בהליך היפרדות מהבנקים יוכלו לשתף פעולה עם הפלטפורמות ובתוך כך, להחזיק עד 20% מאמצעי השליטה בהן ובלבד שאין בכך בכדי לבסס שליטה בחברה. עוד הובהר בדיון כי במידה ויקום בנק חדש בישראל במהלך שלוש השנים הקרובות, איסור העיסוק בתחום ה-P2P יחול עליו כמו על חברות האשראי שנמצאות בהליכי הפרדות.

יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה הסבירה כי "המטרה הגדולה בחוק הזה היא לאפשר תחרות בשוק האשראי במסגרות אלטרנטיביות לבנקים. חלק מהפלטפורמות מבקשות לפעול בשותפות עם חברות האשראי אשר נמצאות בתהליך היפרדות מהבנקים, ועל מנת למנף עוד יותר את התחרות אנחנו מאפשרים שותפות של עד 20%. התיקון יתמרץ את התחרות במשק ואת הפרדות חברות האשראי מהבנקים.

ח"כ חיים ילין הוסיף כי "התפיסה מלכתחילה הייתה שאנחנו לא רוצים שהגופים המוסדיים ישתלטו על ה-P2P. על פי הנוסח החדש הן יוכלו רק להצטרף לגוף קיים בלא יותר מ-20%. כך, גם אם יש חשש שהבנקים כן יהיו מעורבים, אני יכול לדעת שזה יהיה רק ב- 20% ולא יותר מזה".

ח"כ עיסוואי פריג' הביע חשש שמא ההגנה לא מספקת ואמר "שלוש שנים זה נראה לי לא מספיק. אני רוצה להגן ולחזק כמה שיותר את החלשים כדי שהחזקים לא יכנסו וישתלטו על כל המערכת".

עו"ד שלומי תורג'מן, שותף מייסד בפלטפורמת ההלוואות BTB, המעניקה הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים אמר: "מדובר במהלך נכון, המתאים את עצמו למגמה הקיימת בעולם שבו חברות האשראי משקיעות בחברות ה- P2P".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *