נדל"ן

ועדת הכספים אישרה ערבות מדינה נוספת לשלב נוסף בתכנית 'מחיר למשתכן'

ועדת הכספים אישרה ערבות מדינה של 750 מיליון ₪ לתכנית 'מחיר למשתכן' בערים: אופקים, בית דגן, עפולה וקריית מוצקין

ועדת הכספים אישרה הבוקר (א') לאוצר להעמיד ערבות מדינה נוספת לתכנית 'מחיר למשתכן', הפעם בסך 750 מיליון ₪ לפרויקטים בערים: אופקים, בית דגן, עפולה וקריית מוצקין. ערבות המדינה נדרשת על-מנת להבטיח שגם במקרים בהם פרויקטים מקודמים, קיימים מקרים בהם הקבלנים המבצעים בחרו שלא לקבל ליווי פיננסי המתחייב מחוק מכר דירות המבטיח את השקעת הרוכשים אלא רק באופציה של רישום הערת אזהרה לטובת הרוכשים.

על-כן הבנקים נמנעים או מעכבים מתן משכנתאות לרוכשים באותם פרויקטים.

העיכוב מונע מהרוכשים להעביר בהקדם חלק מהתשלום לקבלן, מה שמונע ממנו להתחיל בקידום הפרויקט. ערבות המדינה באה לפתור את המצב הזה ומבטיחה לבנקים שהמדינה ערבה להם למקרים בהם הפרויקטים ייעצרו. זו הפעם השנייה שוועדת הכספים מאשרת ערבות מדינה לתכנית זו. בפעם הקודמת אושרה ערבות בסך 550 מיליון ₪ לפרויקטים בערים שונות. הוועדה אישרה את העמדת הערבות פה-אחד.

היעד של הוזלת מחירי הדיור יותר חשוב מכל היעדים הלאומיים האחרים בתחום יוקר המחייה, לרבות הורדת יוקר המזון

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "היעד של הוזלת מחירי הדיור יותר חשוב מכל היעדים הלאומיים האחרים בתחום יוקר המחייה, לרבות הורדת יוקר המזון. מזה 15 שנה שמחירי הדירות עולים והמשמעות שאדם עובד שנים רבות ולא מצליח לרכוש דירה. לצערי הרב, בנק ישראל מדבר בקול אחר, ולא סובר שצריך להוריד דרמטית את מחירי הדיור. על כל פנים, אין מציאות שמחירי הדירות יירדו בשנה אחת בצורה דרסטית ואין ממה לחשוש. הולכים על מספר כיוונים, שמחיר למשתכן הוא אחד מהם על-מנת שבטווח של כמה שנים בודדות המחירים ייבלמו ואף יתחילו לרדת".

ראש מטה הדיור הלאומי במשרד האוצר, אביגדור יצחקי: "במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' נקלענו למצב שבו הקבלנים נותנים התחייבות לרוכשים באמצעות הערת אזהרה וכתוצאה מכך, נוצרו בעיות במשכנתאות ולכן שר האוצר החליט לתת ערבות מדינה על ביצוע הפרויקט. קרי נותנים ערבות על כל שקל שהבנקים משקיעים ובמידה שהפרויקט לא יתממש הבנקים יפוצו על כל שקל שהוציאו. אנחנו עושים הסכמים עם הקבלנים ובכך מבטיחים את ביצוע הפרויקט ואם חס וחלילה קורה משהו המדינה נכנסת לנעליהם".

בהסכם עם הקבלן, בין היתר הקבלן משעבד לנו את הקרקע, בחלק מהמקרים הוא קנה בכספו האישי את הקרקע ובחלק באמצעות הלוואה מהבנק

יצחקי הוסיף, כי "בהסכם עם הקבלן, בין היתר הקבלן משעבד לנו את הקרקע, בחלק מהמקרים הוא קנה בכספו האישי את הקרקע ובחלק באמצעות הלוואה מהבנק. אנחנו כוללים את קבלני המשנה בהסכם ואנחנו מלווים את הקבלן באופן צמוד, כך שכל הכסף בחשבון משותף לנו ולקבלן ומשתחרר ממנו כסף בהתאם להתקדמות הפרויקט. אנחנו גם לוקחים ממנו פיקדון עד לשחרור טופס 4.

בפעם הקודמת ביקשנו מוועדת הכספים, אישור להעמדת ערבות מדינה של 550 מיליון ₪ ל- 3 קבלנים בלוד ועפולה. בשני המקרים אחרי מו"מ לא קצר, חתמנו על הסכם עם הקבלנים ואז נתנו ערבות מדינה לבנקים המלווים. כעת הפרויקטים צפויים ל- 400 מיליון ₪ לכל היותר ובפעם הקודמת 300 מיליון ₪. ההנחה ששימשה לבקשת סכום הערבות הנוכחי, שכל רוכש מביא רק 100 אלף ₪, אך כולם מביאים יותר ולכן לא ממשים את רוב כספיי הערבות. הבנקים משתפים פעולה, אם כי היום פחות מעוניינים לתת משכנתאות כי הגיעו לאיזושהי רווייה בענף".

בעפולה ובלוד הפרויקטים כבר בשלב מתקדם ויש מספר בניינים שכבר נגמרה בניית השלד ולקראת ראש השנה הבא נמסור מפתחות לדיירים

עוד עדכן יצחקי את חברי הוועדה, כי "בעפולה ובלוד הפרויקטים כבר בשלב מתקדם ויש מספר בניינים שכבר נגמרה בניית השלד ולקראת ראש השנה הבא נמסור מפתחות לדיירים. 569 דירות נמכרו בהנחה מתוך הערבות הקודמת שאישרה ועדת הכספים. בעפולה מדובר במתחמים נוספים באותו פרויקט, קבלנים נוספים שבונים באותו מתחם. בנוסף, מתכוננים לפרויקטים באופקים, בית דגן, עפולה במתחמים נוספים וקריית מוצקין.

הפרויקטים הבאים: בירושלים ברמת שלמה, בגבעת זאב, ברעננה, בדימונה ובעוד מקומות. בסה"כ עד היום במסגרת התכנית: 1,317 דירות וההערכה עומדת על עוד כ- 22 פרויקטים של עוד כ- 1,400 דירות ובסה"כ כ- 2,700 דירות. צריך לזכור שזה רק חלק ממכלול התכניות לפתרון מצוקת הדיור. מתוך כוונה להקים 100 אלף יחידות דיור חדשות. כולל כ- 15 אלף במגזר הערבי, גם שם קיימת תכנית 'מחיר למשתכן'".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "לא ניתן לקדם פתרון מקיף בנושאי הדיור אם לא משתפים פעולה היטב עם כל ראשי הרשויות ואם לא יהיה תמריץ לראשי רשויות, לא יהיה פתרון, כי הם אלה שבסופו של דבר חותמים על ההיתרים. אין ראש רשות שטוב לו להרחיב את הרשות שלו וכל התושבים החדשים לא בהכרח יצביעו עבורו ואם אין תמרץ אמיתי לקדם את הבנייה, הבנייה לא תואץ, כמה שאנחנו פועלים בעניין למרות שהשר פועל בנושא.

יש למשל, להבטיח לכל ראש רשות, שעל כל דירה שייבנה יקבל כסף ואז הוא ירוץ לבנות.

זה תמריץ לראש הרשות לתת היתרי בנייה. בקריית גת למשל, הרשות קורסת כלכלית ולכל התושבים החדשים בהתרחבות, ראש העיר לא יכול לתת להם שירות ואז לא יצביעו לו.

כלומר כל האינטרס שלו כראש רשות להיתרי בנייה פוחת. אם לא נעשה את זה , עם כל הרצון הטוב התהליך לא יתקדם. יש לתת על כל היתר בנייה כסף, בכל עיר שנכללת בתכנית". יחד עם זאת, ח"כ זוהר אמר שהוא בהחלט תומך באישור העמדת הערבות לתכנית 'מחיר למשתכן'.

תכנית 'מחיר למשתכן' זו בשורה מאוד משמעותית

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "תכנית 'מחיר למשתכן' זו בשורה מאוד משמעותית. במכלול בעיית הדיור, הפתרון הוא לייצר מערך מורכב יותר; מה הצורך של העיר. לא רק לתת כסף שניתן להוציא גם על דברים שאנחנו לא רוצים. זה כסף של המדינה בסופו של דבר. בכל מקרה, תכנית 'מחיר למשתכן' תהיה כאן לטווח ארוך, חלק משוק הדיור וגם הבנקים מתחילים להפנים את זה".

כל ראש רשות שולה בממוצע ההיתרים שהוא מעניק מקבל כסף תמורת כל היתר נוסף מעל לממוצע

יצחקי השיב: "אנחנו נותנים תמריצים לראשי רשויות ועושים את כל המאמצים לשמור איתם על יחסים טובים. מבין התמריצים; כל ראש רשות שולה בממוצע ההיתרים שהוא מעניק מקבל כסף תמורת כל היתר נוסף מעל לממוצע. בנוסף, אנחנו עם 12 הסכמים נוספים שעומדים לחתום בטירת הכרמל, בעכו, בנהירה ובטמרה; שם בפעם הראשונה עיר ערבית שבה מדברים על הכפלת היישוב יחד עם פתרונות לכל מרכז העיר ולתשתיות הרעועות.

גם באר שבע הולכת לחדש את כל שדרות הכניסה לעיר במסגרת הסכם הגג שלה.

רק בעפולה הסכם הגג מתקרב ל- 900 מיליון ₪ לחמש שנים ובבאר-שבע הרבה מעבר למיליארד ₪ וכתוצאה מכך העיר באמת מתחדשת ומשתקמת. זה שבאים תושבים חדשים, הם  גם מביאים עימם מסחר ותעסוקה נוספים. אני לא חושב שניכשל בטיפול במשבר הדיור, כי אנחנו עובדים באינטנסיביות, גם בייצור דירות, בהתחדשות העירונית שהיא נר לרגלינו, 'מחיר למשתכן' ועוד. בנוסף, דיור להשכרה לטווח ארוך".

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, סיכם ואמר שהוא: "משבח את יצחקי ואת השר כחלון שמתאמצים בכל דרך לפתור את המשבר. מדובר במשבר הקריטי ביותר כיום מבחינה חברתית ולאומית. אני כן חושב, בניגוד לעמדת נגידת בנק ישראל, שהמחירים צריכים לרדת דרסטית. לא יתכן ששני בני זוג שעובדים לא יכולים להגיע לדירה. את המצב הזה חייבים לפתור".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close