קריירה והשכלה

סופית: היתרי עבודה בשבת – בהתחשבות במסורת ישראל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שעות עבודה ומנוחה (תיקון – התחשבות במסורת ישראל), התשע"ח-2017.

מדובר בהצעה ממשלתית ובהצעה פרטית של ח"כ משה גפני. מוצע לקבוע כי שר העבודה, הרווחה השירותים החברתיים יתחשב בשיקולים הבאים במתן היתר להעסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית: רווחת העובד, מסורת ישראל, חלופה שאינה מחייבת העסקה בשעות המנוחה השבועית, ההשפעה שיש במתן ההיתר על אופי המרחב הציבורי בו תתבצע העבודה וכן כל שיקול אחר שיש בו כדי להגשים את תכליות החוק.

בדברי ההסבר נכתב: "לאחרונה התברר, כי גופים ממשלתיים דוגמת רכבת ישראל והחברה הלאומית לדרכים, הפכו את יום השבת, ליום מועדף לביצוע עבודות תשתית בכבישי ישראל ובמסילות הרכבת. עבודות אלו המבוצעות בפרהסיה, פוגעות פגיעה קשה הן בצביונה היהודי של המדינה והן ברגשותיהם של מיליוני תושבים דתיים ומסורתיים במדינת ישראל. בנוסף לכך העבודות פוגעות גם בעובדים, בהם יהודים רבים שמסורת ישראל חשובה להם, אשר נאלצים להיפרד מבני משפחותיהם, וללכת לעבוד ביום המנוחה ולחלל את השבת, כאשר חלק מהעובדים משתייכים לשכבות החלשות בחברה ונאלצים לעבוד בשבת, מתוך חשש שאם יסרבו לעבוד בשבת, יאבדו את מקום עבודתם גם בשאר ימי השבוע."

ח"כ יאיר לפיד: "אם רציתם לראות איך נראית סחטנות פוליטית – ככה בדיוק היא נראית. נציגי יהדות התורה ניצלו אתה החולשה של ראש הממשלה והכניסו את החוק. זה מסורת ישראל? הרמב"ם, ר' סעדיה גאון – זה מסורת ישראל. האם קרבתם או הרחקתם יהודי אחד ליהדותו באמצעות החוק הזה?"

ח"כ עליזה לביא :"כמה צביעות אלוהים אדירים. העליתי הצעת חוק שגם אלו שאינם שומרי תורה ומצוות לא יחויבו לעבוד בשבת. הואשמתי שאני אפגע במפעלי היי-טייק כמו אינטל. על מי אתם רוצים לעבוד? לא לשם שמים אתם עובדים."

ח"כ מיקי לוי "שר העבודה יתחשב.. " מה זה יתחשב? איך אפשר למדוד את זה? אתם מחוקקים כדי להגן על מסורת ישראל, האם היא בסכנה? מסורת ישראל מספיק חזקה ואין לה צורך בהגנה שלכם."

ח"כ אלעזר שטרן: "בזכות החוק הזה התנועה הקונסרבטיבית נכנסת לספר החוקים, התנועה המסורתית. למה דווקא בחוק הזה יש מסורת ישראל ולא בדאגה לעני? הממשלה יוצרת מסורת של השנאה. מסורת ישראל שלנו היא של קירוב"

ח"כ אילן גילאון: "לא צריכים את החוק הזה. צריך להתאים את עצמנו למציאות. אחד הדברים החשובים ביהדות הוא דווקא פיקוח נפש יותר מכל פולחן. משק מודרני לא יכול להתקיים ללא עבודה בשבת. אני אומר לך בשם אלוהים, אני מכיר אותו אישית.

ח"כ מיכל רוזין: "אנחנו נמצאים במצב של מלחמה בין ציבורים מלחמת דת. נקווה שמלחמות הדת לא יגרמו לכך מדינת ישראל תפסיק להתקיים. חוקים של מיעוט שכופה על רוב. אתם מביאים אותנו למלחמת דת שתביא אותנו לחורבן בית שלישי."

50 תמכו 38 התנגדו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close