תפריט סגור

משרד האוצר פרסם מכרז להקמת ארבע קרנות השקעה בהיי-טק נסחרות בבורסה

החשב הכללי במשרד האוצר פרסם מכרז להקמת קרנות השקעה להייטק – ​המשקיעים יקבלו את הגנת המדינה מפני הפסדים וכן ערבויות לגיוס אשראי

אגף החשב הכללי במשרד האוצר פרסם היום (א') מכרז לבחירת מנהלים לקרנות השקעה בחברות היי-טק אשר יסחרו בבורסה הישראלית, ויקבלו את הגנת המדינה מפני הפסדים של המשקיעים בקרנות וכן ערבויות לגיוס אשראי. מכרז זה הוא פרי יוזמה משותפת של אגף החשב הכללי ורשות ניירות ערך. במסגרת המכרז יבחרו עד ארבעה מנהלי קרנות נאמנות, אשר לצורך קבלת ההגנה ירשמו בבורסה לניירות ערך בת"א את יחידות ההשתתפות של הקרן בהיקף מינימלי של 400 מיליון ₪ לקרן.

כיום, מרבית ההון המושקע בחברות ישראליות העוסקות במחקר ובפיתוח של טכנולוגיה עילית מקורו בהון זר, וחלק גדול מהחברות נרכשות בידי תאגידים זרים בשלבים מוקדמים יחסית של התפתחותן. כך נמנעת משוק ההון הישראלי האפשרות ליהנות מפירות הבשלת אותן חברות.

70% השקעה במניות טכנולוגיה סחירות – 30% השקעה בסטארטאפים

הקרנות החדשות ישלבו השקעה במניות סחירות בתחום הטכנולוגיה, לצד השקעות בהיקף משמעותי (30% לפחות) בחברות טכנולוגיה המצויות בשלבים מוקדמים לחייהן (סטארט-אפים). בכך, יאפשרו למשקיעים בשוק ההון הישראלי, לרבות הגופים המוסדיים, ליהנות מפוטנציאל התשואה הגלום בתעשיית החדשנות הישראלית, וזאת במתווה בטוח יחסית באמצעות השתתפות המדינה בהפסדים, ככל שיהיו. עבור כל קרן אשר תעמוד בתנאי המכרז, תעמוד הגנת המדינה על סכום של עד 50 מיליון ₪.

עוד במסגרת תנאי המכרז, אותו מובילה חטיבת המימון והאשראי באגף, יתאפשר לקרנות לגייס אשראי מגובה בערבות המדינה (עד 100 מיליון ₪ לקרן), ובכך למנף את כספי המשקיעים בקרן ולהגדיל את התשואה הפוטנציאלית למשקיעים.

הקרנות יוקמו על בסיס תקנות השקעות משותפות בנאמנות (קרן טכנולוגיה עילית) מספטמבר 2016, עליהן מוסיף המכרז רבדים של הגנת המדינה.

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו: "אנו משתמשים בידע הרב שנצבר באגף החשב הכללי לטובת קידומם של כלי מימון חדשניים, התומכים במטרות האסטרטגיות של משרד האוצר, ובראשן הגדלת הצמיחה והפריון. הקרנות החדשות יאפשרו לחוסכים לפנסיה ליהנות מפירות ההצלחה של התעשייה הישראלית החדשנית".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "ההצעה שלנו נועדה ליצור עבור הציבור הרחב מכשיר השקעה שיאפשר לו לראשונה להשתתף בהצלחת חברות הטכנולוגיה הישראליות, תוך מתן הגנה על ידי המדינה. מדובר בכלי חשוב נוסף שקידמנו על מנת לתמוך בחברות קטנות ובחברות טכנולוגיה".

יו"ר ועדת המכרזים, יהלי רוטנברג: "מדובר במודל מימוני חדשני וייחודי שהינו תוצאה של עבודה מאומצת של הצוותים המקצועיים של אגף החשב הכללי, רשות ניירות ערך, רשות שוק ההון, אגף התקציבים והבורסה לניירות ערך".

שר האוצר, משה כחלון: "הקרנות החדשות משלבות בין שני יעדים חשובים של משרד האוצר- פתיחת אפיק השקעה חדש לחוסכים לפנסיה, לצד מקור הון חדש לתעשיית ההי-טק הישראלית, הנשענת כיום ברובה על מקורות זרים. נמשיך לחזק את התעשייה הישראלית על ענפיה"

כדי לעבור ולקרוא את המרכז כולו, ניתן ללחוץ כאן.

עוד בנושא:

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *