חדשות כלכלה

דמי אבטלה לעצמאים? לא תקבלו כי אתם לא חלק מהעוגה של הממשלה

מליאת הכנסת דחתה אתמול בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – דמי אבטלה לעצמאים), התשע"ח-2017 של חבר הכנסת מאיר כהן.

לפי הצעת החוק, מוצע להעניק לעצמאים שעסקם או חברה שבשליטתם חדלו לחלוטין מפעילות, זכאות לדמי אבטלה במסגרת ענף ביטוח נפרד. דמי האבטלה יחושבו על בסיס הכנסתו של העצמאי בשנתיים שקדמו למועד שבו היה מובטל. כמו כן, מוצע להגביל את הזכות לדמי האבטלה ל-3 פעמים במהלך החיים, ובהפרש של 3 שנים לפחות בין תקופות הזכאות.

בדברי ההסבר נכתב: "כיום, ענף האבטלה בחוק הביטוח הלאומי קובע זכאות לדמי אבטלה לשכירים אשר חדלו מעבודתם וזאת, בתנאים המפורטים בחוק. עם זאת, חוק הביטוח הלאומי אינו מזכה, בשום תנאי, עובדים עצמאיים אשר נפלטו ממעגל העבודה בקבלת דמי אבטלה. הפלייתם של העצמאיים ושלילת זכאותם לדמי אבטלה אינה מתיישבת עם תכליתו של החוק והעקרונות העומדים בבסיס תורת הביטחון הסוציאלי.

ענף האבטלה בחוק הביטוח הלאומי נועד בעיקרו לאפשר מינימום של קיום בכבוד לכל אותם אלו אשר נקלעו למצב של אבטלה חיכוכית המתפרסת על פני תקופה של מספר חודשים ולסייע להם לשוב למעגל התעסוקה. עקרונות אלו תקפים לגבי עובדים עצמאיים כשם שהם תקפים לעובדים שכירים. הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח המגמה הגלובלית ותנועת המשק בישראל להעדפה מובהקת של העסקת עובדים עצמאים (פרילנסרים) על העסקת עובדים שכירים."

ח"כ כהן: "החוק הזה בא למגר את האחת האפליות הגדולות במשק הישראלי. אני מדבר כמובן על העצמאיים, על העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, מהמעסיקים הגדולים והיצרניים במשק. על אף העובדה שמדובר באוכלוסייה שמשלמת מיסים ומחזקת באופן משמעותי את המשק הישראלי, אוכלוסייה שמשלמת דמי ביטוח הגבוהים לאין ארוך מאלה שמשלמים השכירים, אין לעצמאיים שום רשת ביטחון סוציאליסטית. במילים אחרות, אין להם את הדבר הבסיסי לעצמאיים. אין להם דמי אבטלה."

שר העבודה והרווחה חיים כץ השיב בשם הממשלה: " אנחנו יושבים פה כל שבוע, חברי האופוזיציה, מתוקף היותם חברי אופוזיציה, ומעלים הצעות חוק ענייניות, שאנחנו לא יודעים לשלם אותם. אז מה אתה רוצה שאגיד לך, שהוא לא צודק? שמגיע? שמשלמים ביטוח? מגיע. אבל אנחנו לא יודעים לשלם אותם, כי העוגה היא כזאת שצריך לדעת איך לחלק אותה".

48 תמכו 52 התנגדו.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

תגובה אחת

  1. עד שעצאים לא יהיו זכאים לדמי אבטלה יש להפחית את תשלומי הביטוח הלאומי על הכנסה מעסק את מרכיב הפוליסה לדמי אבטלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close