צרכנות

אושר סופית: משפחת צרכן מוגבל תוכל לבטל עסקה שרכש תוך ארבעה חודשים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון מס' 47) (ביטול עסקה ברוכלות ועסקת מכר מרחוק על ידי צרכן שהוא אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש), התשע"ו-2016 – של חברי הכנסת איציק שמולי, דוד ביטן, אורי מקלב וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לקבוע שלצרכן שהוא אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש, כפי שהם מוגדרים בהצעת החוק, תינתן האפשרות לבטל עסקה בתוך ארבעה חודשים, להבדיל מ-14 הימים הקבועים כיום בחוק הגנת הצרכן. ביטול כאמור יתאפשר בעסקה ברוכלות או בעסקת מכר מרחוק שכללה שיחה בין העוסק לצרכן.

עוסק רשאי להתנות ביטול כאמור בכך שהצרכן יציג תעודה המעידה על היותו אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש. על פי המוצע, באם העוסק התנה את ביטול העסקה בהצגת תעודה, הצרכן יוכל להציג בפניו מסמך מהמסמכים המפורטים בהצעת החוק, או לשלוח לו העתק של אותו מסמך.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "המציאות מלמדת כי במקרים רבים עסקאות מכר מרחוק נעשות מול צרכנים שלא מבינים את תנאי העסקה בשל הצגתה באמצעים שיווקיים בהליך המכירה, וזאת בין אם הם קטינים, קשישים או מי שהם בעלי מוגבלות נפשית, שכלית או גופנית.

במקרים אלו, חולפים לעיתים שבועות רבים עד שנציג מטעם הצרכן, כמו קרוב משפחה או אפוטרופוס יכול לבחון את מסמך הגילוי הנאות שנשלח בסיום העסקה ולוודא כי הוא תואם את הסיכום הטלפוני ואת רצון הצרכן. כך, מתגלים מקרים רבים של קשישים או בעלי מוגבלויות שניצבים בפני חובות כספיים גבוהים מאד, עבור מוצרים או שירותים שהם כלל לא רוצים וכלל אינם מודעים לכך שרכשו אותם."

ח"כ שמולי: כולנו מכירים את המקרים האלה איך פעם אחרי פעם קורה מצב שאזרח ותיק או עולה חדש או קטין מגיעים לעמדת מכירה, באים עם כוונה אחת כמו לתקן את הטלפון, אומרים להם על הדרך בואו קחו מתנה, ולא מספרים להם שלא מדובר במתנה אלא בחיובים של אלפי שקלים. עד שהם מגלים שעבדו עליהם, זה כבר מאוחר מידי כי חשבון הוויזה מגיעה אחרי 14 יום. אותן חברות עברו את הגבול בין שיווק להונאה. מדובר בצעד חשוב מאוד במאבק נגד אותן חברות שאיבדו כל רסן במרדף אחר תאוות הבצע הבלתי נגמרת שלהם.

16 תמכו ללא מתנגדים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close