צרכנות

אושר סופית: איסור הפליה בהספקת מוצרים מחמת מקום מגורים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ציבוריים (תיקון מס' 4), התשע"ז-2017, של חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי.

מוצע להוסיף לחוק עילה שעניינה הפליה מחמת מקום מגורים, ולקבוע כי מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי לא יסרב לספק את אותו מוצר או שירות במקום עסקו, לרבות במחסניו ובכל מקום אחר שאליו צרכנים מגיעים כדי לרכוש או לאסוף את המוצר או לקבל את השירות, וכן לא ימנע כניסה למקום ציבורי או מתן שירות במקום הציבורי מחמת מקום מגורים.

נוסף על כך מוצע לתקן את חוק הגנת הצרכן, התשמ"א–1981, כך שעל העוסק ייאסר לעשות דבר העלול להטעות את הצרכן בדבר המקום שאליו יסופק לו הנכס או השירות. בשל הפרה על הוראות חוק הגנת הצרכן יהיה רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים שאינם תלויים בנזק בסכום שלא יעלה על 10,000 שקלים חדשים.

מטרת הצעת החוק לנסות ולמנוע את הסירוב, לעתים, מצד מי שעיסוקם בהספקת מוצרים או שירותים ציבוריים

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "סעיף 3 לחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, קובע בין היתר איסור הפליה בהספקת מוצרים או שירותים ציבוריים מחמת עילות שונות, ובהן גזע, דת, ארץ מוצא ומין. מטרת הצעת החוק לנסות ולמנוע את הסירוב, לעתים, מצד מי שעיסוקם בהספקת מוצרים או שירותים ציבוריים כהגדרתם בסעיף 2 לחוק, לספק את אותם מוצרים או שירותים בשל מקום המגורים של הצרכן או המקום שבו הוא מעוניין לקבל את המוצר או השירות. לפיכך, מוצע להוסיף לעילות ההפליה הקבועות בסעיף 3 לחוק עילה שעניינה הפליה מחמת מקום מגורים, ולקבוע כי מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי לא יסרב לספק את אותו מוצר או שירות במקום עסקו (לרבות במחסניו ובכל מקום אחר שאליו צרכנים מגיעים כדי לרכוש או לאסוף את המוצר או לקבל את השירות), וכן לא ימנע כניסה למקום ציבורי או מתן שירות במקום הציבורי, מחמת מקום מגורים."

ח"כ מסעוד גנאים התנגד: "אי אפשר לעשות מצד אחד כאילו לעשות צדק ושוויון אבל מצד שני להנציח כיבוש ולהכשיר את השרץ של ההתנחלויות. ההצעה הזו באה בסוף כדי לעשות לגיטימציה ולהכשיר מקום שהוא שטח כבוש. בהצעה הזו כאילו מודים שזה חלק ממדינת ישראל וזה לא." ח"כ דב חנין: "ההצעה הזו היא חלק מרצף של חוקים שמנסים לקדם בפועל פוליטיקה של סיפוח בפועל. הם לא עושים את זה בצורה גלוייה וישירה אבל הם מספחים את השטחים בפועל. הם מחילים נורמות של שטחים בתוך מדינת ישראל, על שטחים שמחוץ למדינת ישראל. יש כאן ניסיון לבלף את הציבור."

אי אפשר להפוך כל דבר לפוליטיקה של שמאל ימין

יו"ר ועדת הכלכלה, שהכינה את החוק, ח"כ איתן כבל: "אם יבוא היום שבו יהיה הסכם שלום, לא החוק הזה הוא זה מה שיעמוד לרועץ. במקום שיש בני אדם הם בני אדם, אי אפשר להפוך כל דבר לפוליטיקה של שמאל ימין."

ח"כ שולי מועלם רפאלי: "לא יכולתי לבקש עיתוי  מתאים יותר להעברת החוק, כאשר ביום חמישי ימלאו שנתיים לטירתו של אורי אורבך שיזם את החוק החשוב הזה. כל אדם עם היגיון בריא יבין שההצעה הזו תעשה חסד עם מי שמתגורר בבית אל באותה נשימה עם מי שמתגורר בטייבה. אבל את חברי הכנסת הערבים לא מעניין לדאוג לבוחרים שלהם אלא להרע למתנחלים. הם מעדיפים להוציא שתי עיניים לציבור הערבי, העיקר שעין אחת תצא למתנחלים."

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close